Norgesmesterskapet i landeveisritt på sykkel har blitt avholdt siden 1912 for menn, mens kvinnene konkurrerte første gang i 1974. Mesterskapet har øvelsene fellesstart, temporitt, lagtemporitt og gateritt.
norgesmestere i landeveisritt på sykkel
Norgesmestere for menn
Fellesstartritt for menn
År | Vinner |
---|---|
1940 | Odd Westbye |
1941–45 | Ikke arrangert |
1946 | Leif Ekås |
1947 | Erling Kristiansen |
1948 | Per Thorkildsen |
1949 | Erling Kristiansen |
1950 | Arild Andersen |
1951 | Odd Berg |
1952 | Odd Berg |
1953 | Erling Kristiansen |
1954 | Kjell Pedersen |
1955 | Odd Berg |
1956 | Kåre Vårvik |
1957 | Aage Kjelstrup |
1958 | Kjell Pedersen |
1959 | Trygve Lullau |
1960 | Per Digerud |
1961 | Per Digerud |
1962 | Fredrik Kveil |
1963 | Fredrik Kveil |
1964 | Per Digerud |
1965 | Cato Nordbeck |
1966 | Karl Helland |
1967 | Tore Milsett |
1968 | Tore Milsett |
1969 | Thorleif Andresen |
1970 | Tom Martin Biseth |
1971 | Thorleif Andresen |
1972 | Knut Knudsen |
1973 | Knut Knudsen |
1974 | Tom Martin Biseth |
1975 | Svein Langholm |
1976 | Magne Orre |
1977 | Geir Digerud |
1978 | Geir Digerud |
1979 | Geir Digerud |
1980 | Jon Rangfred Hanssen |
1981 | Morten Sæther |
1982 | Ole Kristian Silseth |
1983 | Morten Sæther |
1984 | Dag Otto Lauritzen |
1985 | Atle Pedersen |
1986 | Atle Pedersen |
1987 | Jørn Skaane |
1988 | Erik Johan Sæbø |
1989 | Finn Vegard Nordhagen |
1990 | Bjørn Stenersen |
1991 | Bo André Namtvedt |
1992 | Dag Erik Pedersen |
1993 | Johnny Sæther |
1994 | Steffen Kjærgaard |
1995 | Bo André Namtvedt |
1996 | Frode Flesjå |
1997 | Kurt Asle Arvesen |
1998 | Kurt Asle Arvesen |
1999 | Svein Gaute Hølestøl |
2000 | Rune Jogert |
2001 | Erlend Engelsvoll |
2002 | Kurt Asle Arvesen |
2003 | Gabriel Rasch |
2004 | Thor Hushovd |
2005 | Morten Christiansen |
2006 | Lars Petter Nordhaug |
2007 | Alexander Kristoff |
2008 | Kurt Asle Arvesen |
2009 | Kurt Asle Arvesen |
2010 | Thor Hushovd |
2011 | Alexander Kristoff |
2012 | Edvald Boasson Hagen |
2013 | Thor Hushovd |
2014 | Tormod Hausken Jacobsen |
2015 | Edvald Boasson Hagen |
2016 | Edvald Boasson Hagen |
2017 | Rasmus Fossum Tiller |
2018 | Vegard Stake Laengen |
2019 | Amund Grøndahl Jansen |
2020 | Sven Erik Bystrøm |
2021 | Tobias Foss |
2022 | Rasmus Fossum Tiller |
2023 | Fredrik Dversnes |
Gateritt for menn
År | Vinner |
---|---|
1996 | Svein Gaute Hølestøl |
1997 | Kurt Asle Arvesen |
1998 | Stig Kristiansen |
1999 | Rune Jogert |
2000 | Svein Gaute Hølestøl |
2001 | Rune Jogert |
2002 | Lars Breiseth |
2003 | Martin Vestby |
2004 | Jostein Hole |
2005 | Jon Øystein Bergseth |
2006 | Roy Hegreberg |
2007 | Joachim Bøhler |
2008 | Alexander Kristoff |
2009 | Alexander Kristoff |
2010 | Roy Hegreberg |
2011 | Sven Erik Bystrøm |
2012 | Kristoffer Skjerping |
2013 | Sven Erik Bystrøm |
2014 | Håvard Blikra |
2015 | Herman Dahl |
2016 | Kristoffer Halvorsen |
2017 | Kristoffer Halvorsen |
2018 | Erlend Blikra |
2019 | Jonas Iversby Hvideberg |
2022 | Martin Bugge Urianstad |
2023 | Erlend J. Blikra |
30 km temporitt for menn
År | Vinner |
---|---|
1921 | Ole Moen |
1922 | James Kristiansen |
1923 | Sverre Aune |
1924 | Reidar Raaen |
1925 | Egil Reichborn-Kjennerud |
1926 | Olaf Anton Moknes |
1927 | Trond Svendsen |
1928 | Olaf Anton Moknes |
1929 | Ragnvald Martinsen |
1930 | Trond Svendsen |
1931 | Ragnvald Martinsen |
1932 | Ragnar Johansen |
1933 | Reidar Hansen |
1934 | Ragnvald Martinsen |
1935 | Roald Stenersen |
1936 | Ragnvald Martinsen |
1937 | Ragnar Johansen |
1938 | Leif Ekås |
1939 | Aage Myhrvold |
1940 | Aage Myhrvold |
1941–45 | Ikke arrangert |
1946 | Aage Myhrvold |
1947 | Aage Myhrvold |
1948 | Erling Kristiansen |
1949 | Aage Myhrvold |
1950 | Kjell Pedersen |
1951 | Mesterskapet annullert |
1952 | Aage Myhrvold |
1953 | Aage Myhrvold |
1954 | Arthur Borge |
1955 | Per Digerud |
1956 | Roald Aas |
100 km temporitt for menn
År | Vinner |
---|---|
1912 | Josef Bye |
1913 | Daniel Clausen |
1914 | Sigurd Olsen |
1915 | Sverre Aune |
1916 | Daniel Clausen |
1917 | Georg Hjerpseth |
1918 | Rolf Finstad |
1919 | Thomas Stryken |
1920 | Olaf Nygaard |
1921 | Ole Moen |
1922 | Reidar Raaen |
1923 | Reidar Raaen |
1924 | Reidar Raaen |
1925 | Karl Soligard1 |
1926 | Gustav Kristiansen |
1927 | Reidar Raaen |
1928 | Ragnvald Martinsen |
1929 | Gustav Kristiansen |
1930 | Oddmund Skog |
1931 | Ragnvald Martinsen |
1932 | Ragnvald Martinsen |
1933 | Ragnvald Martinsen |
1934 | Ragnvald Martinsen |
1935 | Ragnvald Martinsen |
1936 | Leif Ekås |
1937 | Aage Myhrvold |
1938 | Aage Myhrvold |
1939 | Leif Ekås |
1940 | Aage Myhrvold |
1941–45 | Ikke arrangert |
1946 | Erling Kristiansen |
1947 | Erling Kristiansen |
1948 | Erling Kristiansen |
1949 | Aage Myhrvold |
1950 | Reidar Nilsen |
1951 | Aage Myhrvold |
1952 | Odd Berg |
1953 | Aage Myhrvold |
1954 | Erling Kristiansen |
1955 | Jan Bakke |
1956 | Per Digerud |
1 150 km
50 km temporitt for menn
År | Vinner |
---|---|
1957 | Per Digerud |
1958 | Per Digerud |
1959 | Jan Bakke |
1960 | Jan Bakke |
1961 | Per Digerud |
1962 | Per Digerud |
1963 | Jan Bakke |
1964 | Thorleif Andresen |
1965 | Jan M. Helland |
1966 | Knut M. Eie |
1967 | Cato Nordbeck |
1968 | Nils B. Algerøy |
1969 | Leif Yli |
1970 | Arve Haugen |
1971 | Dag Linnestad |
1972 | Knut Knudsen |
1973 | Knut Knudsen |
1974 | Willie Juul Pedersen |
1975 | Geir Digerud |
1976 | Geir Digerud |
1977 | Geir Digerud |
1978 | Geir Digerud |
1979 | Geir Digerud |
1980 | Geir Digerud |
1981 | Morten Sæther |
1982 | Ole Kristian Silseth |
1983 | Morten Sæther |
1984 | Arnstein Raunehaug |
1985 | Torjus Larsen |
1986 | Janus Kuum |
1987 | Morten Sæther |
1988 | Jørn Skaane |
1989 | Bjørn Stenersen |
1990 | Bjørn Stenersen |
1991 | Bjørn Stenersen |
1992 | Bjørn Stenersen |
1993 | Leif Tore Eriksen |
1994 | Stig Kristiansen |
1995 | Ole Sigurd Simensen |
1996 | Steffen Kjærgaard |
1997 | Steffen Kjærgaard |
1998 | Steffen Kjærgaard |
1999 | Steffen Kjærgaard |
2000 | Svein Gaute Hølestøl |
2001 | Kurt Asle Arvesen |
2002 | Thor Hushovd |
2003 | Steffen Kjærgaard |
2004 | Thor Hushovd |
2005 | Thor Hushovd |
2006 | Kurt Asle Arvesen |
2007 | Edvald Boasson Hagen |
2008 | Edvald Boasson Hagen |
2009 | Edvald Boasson Hagen |
2010 | Edvald Boasson Hagen |
2011 | Edvald Boasson Hagen |
2012 | Reidar Borgersen |
2013 | Edvald Boasson Hagen |
2014 | Reidar Borgersen |
2015 | Edvald Boasson Hagen |
2016 | Edvald Boasson Hagen |
2017 | Edvald Boasson Hagen |
2018 | Edvald Boasson Hagen |
2019 | Andreas Leknessund |
2020 | Andreas Leknessund |
2021 | Tobias Foss |
2022 | Tobias Foss |
2023 | Søren Wærenskjold |
Lagtemporitt for menn
År | Vinner |
---|---|
1961 | Sagene |
1962 | Rye |
1963 | Sagene |
1964 | Sagene |
1965 | Sagene |
1966 | Sagene |
1967 | Sagene |
1968 | Sagene |
1969 | Grenland |
1970 | Grenland |
1971 | Sagene |
1972 | Tønsberg |
1973 | Tønsberg |
1974 | Sagene |
1975 | Sagene |
1976 | Glåmdal |
1977 | Glåmdal |
1978 | Glåmdal |
1979 | Glåmdal |
1980 | Grenland |
1981 | Glåmdal |
1982 | Glåmdal |
1983 | Glåmdal |
1984 | Lørenskog |
1985 | Fana |
1986 | Glåmdal |
1987 | Glåmdal |
1988 | Fana |
1989 | Glåmdal |
1990 | Bjørgvin |
1991 | Bjørgvin |
1992 | Glåmdal/Nittedal |
1993 | Hasle/Løren |
1994 | Glåmdal/Nittedal |
1995 | Glåmdal/Nittedal |
1996 | Bjørgvin |
1997 | Bjørgvin |
1998 | Bjørgvin |
1999 | Sandnes |
2000 | Ikke arrangert |
2001 | Ringerike |
2002 | Ikke arrangert |
2003 | Bærum |
2004 | Bjørgvin |
2005 | Bjørgvin |
2006 | Bjørgvin |
2007 | Nesset |
2008 | Sandnes |
2009 | Stavanger |
2010 | Sandnes |
2011 | Sandnes |
2012 | Stavanger |
2013 | Grimstad SK |
2014 | Stavanger |
2015 | Lillehammer CK |
2016 | Lillehammer CK |
2017 | Bergen CK |
2018 | Ringerike SK |
2019 | Ringerike SK |
2020 | Ringerike SK |
2021 | Tønsberg CK |
2022 | Lillehammer CK |
Norgesmestere for kvinner
Fellesstartritt for kvinner
År | Vinner |
---|---|
1974 | May Britt Nilsen |
1975 | May Britt Nilsen |
1976 | May Britt Nilsen |
1977 | May Britt Nilsen |
1978 | May Britt Nilsen |
1979 | Anita Andreassen |
1980 | Nina Søby |
1981 | Lisbeth Korsmo |
1982 | Nina Johnsen |
1983 | Nina Søby |
1984 | Unni Larsen |
1985 | Anita Valen og Tone Benjaminsen |
1986 | Tone Benjaminsen |
1987 | Unni Larsen |
1988 | Unni Larsen |
1989 | Unni Larsen |
1990 | Tone Fossum |
1991 | Ragnhild Haug (Kostøl) |
1992 | Monica Valen |
1993 | Monica Valen |
1994 | Monica Valen |
1995 | Jorunn Kvalø |
1996 | Ingunn Bollerud |
1997 | Monica Valen |
1998 | Monica Valen |
1999 | Ragnhild Kostøl |
2000 | Aud Kari Berg |
2001 | Aud Kari Berg |
2002 | Anita Valen |
2003 | Anita Valen |
2004 | Anita Valen |
2005 | Anita Valen |
2006 | Linn Torp |
2007 | Kristine Saastad |
2008 | Anita Valen de Vries |
2009 | Linn Torp |
2010 | Lise Hafsø Nøstvold |
2011 | Frøydis Meen Wærsted |
2012 | Hildegunn Gjertrud Hovdenak |
2013 | Cecilie Gotaas Johnsen |
2014 | Camilla Sørgjerd |
2015 | Miriam Bjørnsrud |
2016 | Vita Heine |
2017 | Vita Heine |
2018 | Vita Heine |
2019 | Ingrid Lorvik |
2020 | Mie Bjørndal Ottestad |
2021 | Vita Heine |
2022 | Malin Eriksen |
2023 | Susanne Andersen |
Gateritt for kvinner
År | Vinner |
---|---|
1996 | Ingunn Bollerud |
1997 | Monica Valen |
1998 | Ragnhild Kostøl |
1999 | Jorunn Kvalø |
2000 | Monica Valen |
2001 | Jorunn Kvalø |
2002 | Anita Valen |
2003 | Anita Valen |
2004 | Lene Byberg |
2005 | Helene Tveter |
2006 | Linn Torp |
2007 | Elin Steinsbø Fylkesnes |
2008 | Bjørg Eva Jensen |
2009 | Marie Voreland |
2010 | Tone Hatteland |
2011 | Emilie Moberg |
2012 | Emilie Moberg |
2013 | Thea Thorsen |
2014 | Miriam Bjørnsrud |
2015 | Thea Thorsen |
2016 | Miriam Bjørnsrud |
2017 | Susanne Andersen |
2018 | Susanne Andersen |
2019 | Elin Grønvik |
2022 | Pernille Larsen Feldmann |
2023 | Susanne Andersen |
20 km temporitt for kvinner
År | Vinner |
---|---|
1976 | May Britt Nilsen |
1977 | Unni Larsen |
1978 | Unni Larsen |
30 km temporitt for kvinner
År | Vinner |
---|---|
1979 | Bjørg Eva Jensen |
1980 | Elisabeth Fagernes |
1981 | Liv Hegstad |
1982 | Unni Larsen |
1983 | Marit Ericssen |
1984 | Unni Larsen |
1985 | Anita Valen |
1986 | Unni Larsen |
1987 | Astrid Danielsen |
1988 | Tone Benjaminsen |
1989 | May Britt Våland |
1990 | May Britt Våland |
1991 | Ingunn Bollerud |
1992 | Monica Valen |
1993 | Monica Valen |
1994 | May Britt Våland |
1995 | May Britt Våland |
1996 | Ingunn Bollerud |
1997 | Monica Valen |
1998 | Wenche Stensvold |
1999 | Solrun Flatås |
2000 | Wenche Stensvold |
2001 | Solrun Flatås |
2002 | Solrun Flatås |
2003 | Anita Valen |
2004 | Anita Valen |
2005 | Anita Valen |
2006 | Anny Hauglid |
2007 | Anita Valen de Vries |
2008 | Anita Valen de Vries |
2009 | Gunn Hilleren |
2010 | Gunn Hilleren |
2011 | Camilla Hott |
2012 | Lise Hafsø Nøstvold |
2013 | Tina Andreassen |
2014 | Thrude Natholmen |
2015 | Cecile Gotaas Johnsen |
2016 | Vita Heine |
2017 | Vita Heine |
2018 | Line Marie Gulliksen |
2019 | Vita Heine |
2020 | Katrine Aalerud |
2021 | Katrine Aalerud |
2022 | Ane Iversen |
2023 | Mie Bjørndal Ottestad |
Lagtemporitt for kvinner
År | Vinner |
---|---|
1979 | Sandefjord |
1980 | Ikke kåret |
1981 | Sandefjord |
1982 | Hero |
1983 | Askim |
1984 | Ikke kåret |
1985 | Askim |
1986 | Ullensaker |
1987 | Ullensaker |
1988 | Ullensaker |
1989 | Ullensaker |
1990 | Bærum |
1991 | Bærum |
1992 | Akershus |
1993 | Grei |
1994 | Rogaland |
1995 | Buskerud |
1996 | Akershus |
1997 | Bergen |
1998 | Trondhjems VK |
1999 | Akershus |
2000–02 | Ikke arrangert |
2003 | Eidsvoll |
2004 | Eidsvoll |
2005 | Sandefjord |
2006 | Rye |
2007 | Rye |
2008 | Akershus |
2009 | Torshov |
2010 | Torshov |
2011 | Sandefjord |
2012 | CK Victoria |
2013 | CK Victoria |
2014 | CK Victoria |
2015 | Bergen CK |
2016 | Bryne CK |
2017 | CK Victoria |
2018 | Bergen CK |
2019 | Asker CK |
2020 | CK Victoria |
2021 | Asker CK |
2022 | CK Victoria |
Kommentarer (2)
skrev Frank Sørensen
svarte Georg Kjøll
Kommentarer til artikkelen blir synlig for alle. Ikke skriv inn sensitive opplysninger, for eksempel helseopplysninger. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan. Det kan ta tid før du får svar.
Du må være logget inn for å kommentere.